MIEJSKIE SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŻARACH
Get Adobe Flash player

Po Adopcji

Psy ze schroniska wymagają specjalnego traktowania, przynajmniej na początku. Wiele przeszły. Pobyt w takim miejscu jak schronisko jest często dla nich szokiem i zostawia piętno na całe psie życie.
Mamy nadzieję, że poniższe uwagi pozwolą łatwo przejść psu i nowemu właścicielowi przez czas wzajemnego poznawania się.

 1. Zabierając psa ze schroniska weź pod uwagę, że pod wpływem stresu może zwymiotować lub wypróżnić się lub zrobić te dwie rzeczy naraz.
  Może to nastąpić zaraz po przywiezieniu do domu lub co gorsza w czasie transportu.
 2. Niektóre psy po przyjeździe do domu zaczną szaleć ze szczęścia, inne mogą być przestraszone nagła zmianą. W jednym i drugim przypadku dobrze psa uspokoić, najlepiej nie zwracać na niego uwagi do końca dnia. Nie zmuszać do robienia czegoś wbrew jego woli. Pokaż mu jego miejsce, wcześniej przygotowane, daj mu pić i zostaw w spokoju. Nie zapraszaj znajomych, by pokazać im psa, będzie on miał i tak wystarczająco nowych wrażeń. Nie zostawiaj go w domu samego, żeby nie powiększać jego stresu. Jeśli pies unika kontaktu i boi się nie dotykaj go na siłę - wkrótce daruje Ci swoje psie serce sam.
  Nie jest to też dobry czas na naukę czegokolwiek.
 3. Jeśli pies nie wydziela drastycznych woni najlepiej go nie kąpać przez 2-5 dni - zwierzę przeżywa bardzo duży stres związany ze zmianą. Spada jego odporność, łatwo o przeziębienie.
 4. Przynajmniej przez pierwszy tydzień lub dwa wyprowadzaj psa tylko na smyczy, szczególnie uważając na niego w miejscach publicznych, potem spuść go ze smyczy w miejscu, gdzie łatwo będzie Ci go złapać. Zrób to dopiero wtedy, kiedy pies reaguje na swoje imię.
 5. Zafunduj psu blaszkę z własnym numerem telefonu i imieniem, lub napisz te dane na obroży. To bardzo ważne!
 6. Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki z małymi dziećmi, nawet jeśli wydaje Ci się, że pies jest bardzo łagodny.
 7. Pamiętaj o okresowych szczepieniach ochronnych, odrobaczaniu, kontroli sierści i skóry (prawie każdy pies miał w życiu przygodę z pchłami)
 8. Zabieraj swojego psa na regularne spacery. Pies zmęczony to pies niekłopotliwy. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie
 9. Jeśli nie masz solidnie ogrodzonego terenu przydomowego nigdy nie wypuszczaj swojego psa z domu bez opieki.
 10. Jeśli szukasz psa stróżującego pamiętaj o tym, że pies nie uzna od razu nowego terenu za własny i będzie go bronił, kiedy poczuje się na nim pewnie.
 11. Koniecznie zachowaj ważnie świadectwo szczepienia

Odwiedź z psem weterynarza jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Zanim zdecydujesz się oddać z jakiegoś powodu psa do schroniska daj mu trochę pożyć w nowym domu. Niektóre psy potrzebują czasu, żeby zacząć zachowywać się normalnie. Taki powrót to dla psa tragedia, przemyśl to dobrze.